החזרה לתעסוקה לאחר שבץ מוחי מסייעת לאנשים להשיב לעצמם את הערך העצמי, המשפחתי והחברתי שלהם. בזכות עבודה האדם מרגיש שוב יצרני ובעל ערך. כאשר המוח עובר שבץ, א.נשים עלולים לסבול מהשלכות אשר להן השפעה על יכולתם להשתלב שוב בעבודה. נזק שנגרם למוח בעקבות שבץ, עלול לגרום לקשיים פיזיים וקוגניטיביים ולעיתים משפיע על ההתנהגות ועל המצב הרגשי. לכל אלה חשיבות גדולה בתהליך החזרה לתעסוקה ועוד יותר, בהתמדה בעבודה וביכולת לשמור על מקום העבודה לאורך זמן. 

הכנו לכם הרצאה קצרה על הקשיים שחווים אנשים עם שבץ מוחי בחזרה לעבודה ועל דרכים להתמודדות ולשיפור היכולת למצוא את המקום המתאים לכל אחד בשוק התעסוקה. נסביר את התהליכים שעוברים על כל אחד ואחת בציר הזמן מרגע האירוע ונחשוף את המשאבים שיכולים לסייע במשימה החשובה של חזרה לעבודה.

ההרצאה נעשתה בשיתוף עמותת נאמן

מיליוני אוונגליסטים לא טועים!
מזמינים אתכם לצפות בראיון של מנכ"לית המכון ד"ר אילה בלוך לרשת Israel Now News. בראיון אילה מסבירה את החשיבות של אבחון ושיקום נוירופסיכולוגי ועל השאיפות שלנו לעתיד וביניהן - הקמת מרכז נוסף בירושלים!

ד"ר דנה גפן דורון: "...על מה שלא הרואי, החיים עצמם. עולם הרפואה מוצג במדייה תמיד כאקוטי, חיים ומוות בהחלטות של שניות! בפועל רוב הזמן עבור אנשים עם מחלות קשות, או פציעות, בהתמודדת עם המציאות הבאנלית שמסביב..."
האזינו לראיון עם ד"ר איילה בלוך, מנכלי"ת המכון שלנו, בתכנית רבע ל: גוף ונפש בגלי צה"ל. מתחילת התכנית ועד דקה 6:27.

כתבה על תוכנית סולם בערוץ 13

 

"לחיות עם פגיעה מוחית" – סיפורים אישיים

 

ספור שיקומו של אמיר א. במרכז שפיצר

ביוני 2014 אושפזתי בבית חולים בני ציון לאחר שאובחנתי כחולה בדלקת קרום המוח. הייתי מחוסר הכרה כשבוע ולאחר מכן, כשהתעוררתי, נאמר לי שנותרתי עם פגיעת ראש. בין היתר, סבלתי מפגיעה בזיכרון לטווח ארוך וטווח קצר, בחוש הטעם, חולשה, עייפות, חוסר ריכוז ורגישות יתר.

 

לאחר תקופת שיקום ראשונה בבית לוינשטיין ובקופ"ח, הופניתי ע"י המוסד לביטוח לאומי למרכז שפיצר להמשך שיקום בדגש על שיקום תעסוקתי.

 

השיקום במרכז שפיצר היה ייחודי מאד וכלל מגוון טיפולים קוגניטיביים (זיכרון, תקשורת, קשב וכו'...) שעזרו לי להכיר את יכולותיי ולרכוש אסטרטגיות פיצוי לקשיים. השתתפתי גם  בסדנאות טיפוליות, עבודה בעץ, סדנאות חשמל, סדנת יישומי מחשב, שיחות עם פסיכולוגית ולקראת סוף השיקום, יחד עם יועצת ההשמה, התחלנו באיתור מקום עבודה עבורי.

 

יועצת ההשמה של מרכז שפיצר איתרה עבורי מקום עבודה הולם במפעל "כתר" ובסיוע שלה התקבלתי לעבודה ואני עובד שם מזה חמש שנים, לשביעות רצוני המלאה.

 

במרכז שפיצר לימדו אותי איך לחזור לחיים ואיך להתמודד עם שגרת החיים שאחרי הפגיעה. מגוון הטיפולים שקבלתי והקבוצות והסדנאות שהשתתפתי בהם לימדו אותי להאמין שאני יכול ושאני מסוגל, משהו שלפני כן לא חשבתי עליו.

ברצוני להודות למכון שפיצר ולכל המטפלות שעזרו, תמכו וסייעו להצלחת השיקום שלי, שבסופו אני אדם עובד.

אמיר א.

 

ספור שיקומו של נורמן בתכנית הסדנאות במרכז שפיצר

כשהייתי ילד, בזמן שלמדתי בבית ספר של נזירות, עברתי פגיעת ראש קשה כתוצאה מתאונת דרכים. בעקבות התאונה איבדתי הכרה ואושפזתי בבית חולים למשך תקופה ארוכה עד שמצבי הגופני השתפר. בהמשך, חזרתי לבית הספר וסיימתי תיכון עם תעודת בגרות ולאחר מכן, השלמתי שירות לאומי.

 

בשנת 2014 הגעתי למרכז שפיצר דרך ביטוח לאומי לצורך שיקום תעסוקתי, מכיוון שלא הצלחתי למצוא מסגרת עבודה. לאחר שנכנסתי לתכנית השיקום התחלתי להבין יותר מהן הבעיות שמפריעות לי להשתלב במקום עבודה, איך התמודדתי איתן בעבר ואיך אני יכול להתמודד איתן טוב יותר כיום. בעקבות הסדנאות שבמכון, למדתי דברים חדשים ושיפרתי מיומנויות קודמות, בעיקר בתחום המחשבים – למדתי להשתמש בתוכנות מחשב שמשמשות אותי עד היום.

 

בטיפול הפסיכולוגי עבדתי על חיזוק הביטחון והערך העצמי שלי, ובמקביל להתמודד עם מצבי חרדה. קיבלתי במכון גם טיפול קוגניטיבי והשתתפתי בקבוצות לטיפול בקשיי קשב וזיכרון, בזכותן למדתי להיעזר בשיטות לשיפור יכולות הקשב והזיכרון, ועד היום אני משתמש בשיטות הללו.

 

בשיקום במכון למדתי איך להתמודד עם קושי בעבודה רציפה וממושכת שדורשת התמדה וסבלנות. למדתי שתכונות אלה נדרשות גם במסגרות תעסוקה שמחוץ לשיקום. בנוסף, בסיוע המכון הצטרפתי לקבוצת ריצה של עמותת אתגרים חיפה ועל ידי כך הרחבתי את הפעילות החברתית שלי ואפילו השתתפתי בתחרויות ריצה שונות.

 

כיום אני בן 24, ואחרי שנה של שיקום השגתי את המטרה – יועצת ההשמה של מרכז שפיצר מצאה עבורי משרה מתאימה בשוק העבודה החופשי, ואני עובד מזה כשנה באוניברסיטה בתחום האדמיניסטרציה. בעזרת הטיפולים והכלים שקיבלתי בשיקום, עברתי תהליך משמעותי שהגביר את המודעות שלי לעצמי, חיזק את הביטחון שלי ואפשר לי להשתלב בהצלחה במקום עבודה.

נורמן  

מרץ, 2016

 

ספור שיקומה של אורית בתוכנית ה"טיפול המלא"

אורית השתתפה בתוכנית ה"טיפול המלא" וסיימה לפני כשנתיים. בתוכנית, הנפרשת על פני עשרה חודשים, היא עבדה על שיפור יכולותיה הקוגניטיביות והתמודדות עם הקשיים התפקודיים השונים בשל האירוע המוחי שעברה. במהלך התוכנית היא ביצעה התנסות תעסוקתית בחברת מטריקס אשר בעקבותיה (ובהמלצת הצוות במקום ההתנסות) הלכה ללמוד ולאחר הלימודים השתלבה כעובדת מן המניין בחברה. במהלך התוכנית היא טופלה בטיפול נפשי וליווי של יחידת ההשמה, בשניהם היא ממשיכה גם כיום.

לכתבה המלאה באתר ביטוח לאומי >>>

קיראו כתבה מעניינת מאפליקציית ידיעות אחרונות:

צילום מסך 2019-05-26 ב-11.51.53.png
צילום מסך 2021-10-13 ב-21.33.21.png
צילום מסך 2021-10-13 ב-21.33.00.png